Przestrzeń publiczna jest ważna dla każdego miasta, ponieważ dzięki niej można wykreować specyfikę danego miasta czy dzielnicy. Uważam, że jednym z ważnych elementów wpływających na szczególny charakter takiej przestrzeni jest zieleń. I nie mam na myśli od razu parków, ale choćby najmniejsze skwerki, które dzięki roślinności są przyjazne dla ludzi. Ale czy zawsze? Czy liczy się sam fakt lokalizacji roślin, czy też powinny być one nasadzone w pewnej kompozycji, aby spełniały swoją rolę?
Oto skwer zlokalizowany przy dworcu PKS i PKP w Grodzisku Wielkopolskim, stanowiący zatem wizytówkę miasta.
Widać pewne całe założenie kompozycyjne skweru, którego centrum stanowi fontanna - otoczona drzewami... Drzewami bardzo specyficznymi, które nie rosną swobodnie, ale zgodnie z kształtującą je konstrukcją.
Za każdym razem kiedy przejeżdżam obok tego miejsca, to właśnie drzewa przykuwają moją uwagę i wywołują niestety negatywne emocje związane z "nadmierną ingerencją i regulowaniem natury". To znowu pewnie kwestia gustu i wrażliwości odbiorcy. Być może autorowi właśnie oto chodziło, aby skwer był specyficzny, wywoływał emocje i tym sposobem przykuwał naszą uwagę.
Moją uwagę przykuł również inny skwer - w Oxfordzie (Anglia). Tu roślinność też jest specyficznie kształtowana, jednak wywołuje we mnie pozytywne wrażenia estetyczne, nawet wtedy kiedy nie jest zielona.